Scoreboard: 01/07

Scoreboard

Prep Basketball

GIRLS

VARSITY

AT JASPER

Forest Park 47, Jasper 33

Forest Park 7 12 18 10 - 47

Jasper 8 10 7 8 - 33

FOREST PARK: Tretter 5 3 13, Betz 3 3 10, Jacob 4 0 8, Welp 2 4 8, Begle 3 0 6, E. Gray 1 0 2

JASPER: Schwenk 5 0 11, Ruhe 2 2 6, Shelton 2 1 , Hooten 2 1 5, Matheis 2 0 4, Hopf 1 0 2

3-point field goals: Forest Park 1 (Betz), Jasper 1 (Schwenk)

Free Throws: Forest Park 10-14 (Welp 4-5, Tretter 3-4, Betz 3-1, E. Gray 0-1), Jasper 4-11 (Ruhe 2-4, Matheis 0-2, SHelton 1-3, Hooten 1-2)

JUNIOR VARSITY

Jasper 35, Forest Park 19

Forest Park 1 6 7 5 - 19

Jasper 2 14 7 12 - 35

Forest Park: Wathen 6 points, Weyer, Dilger 3 points each, Betz, Eckert, Gehlhausen 2 points each, Borman point

Jasper: Schipp 12 points, Brandt 7 points, Fortwendel 5 points, Enlert 5 points, Ruxer 4 points, Kissel 2 points

AT BLOOMFIELD

VARSITY ONLY

Bloomfield 46, Northeast Dubois 34

Northeast Dubois 5 12 8 9 - 34

Bloomfield 8 13 12 13 - 46

NORTHEAST DUBOIS: Fuhrman 4 0 10, Sander 3 2 9, Kalb 3 3 9, Knies 2 0 4, Livingston 1 0 2

BLOOMFIELD: Shelton 10 4 26, Richardson 5 1 11, Lowry 4 0 8, Allen 0 1 1

3-point field goals: Northeast Dubois 3 (Fuhrman 2, Sander 1), Bloomfield 2 (Shelton 2)

Free Throws: Northeast Dubois 5-9 (Kalb 3-4, Sander 2-5), Bloomfield 6-10 (Shelton 4-4, Allen 1-2, Richardson 1-4)

AT HERITAGE HILLS

VARSITY

Heritage Hills 46, South Spencer 20

Heritage Hills 15 9 14 8 — 46

South Spencer 4 2 4 10 — 20

HERITAGE HILLS: Gordon 6 4 17, Lytton 4 2 10, Neff 2 0 6, Begle 2 0 4, Susnjara 1 1 3, Toler 1 1 3, Mangan 1 0 2, Schipp 0 1 1

SOUTH SPENCER: Britton 2 10 14, Burns 1 0 3, Sholton 1 0 2, Puckett 0 1 1

3-point Field Goals: Heritage Hills 3 (Neff 2, Gordon 1), South Spencer 1 (Burns)

Free Throws: Heritage Hills 9-16 (Gordon 4-6, Lytton 2-3, Schipp 1-3, Toler 1-2, Susnjara 1-2), Free Throws: South Spencer 11-17 (Britton 10-13, Puckett 1-2, Burns 0-2)

JUNIOR VARSITY

Heritage Hills 45, South Spencer 23


Heritage Hills 11 18 2 14 - 45

Heritage Hills: Schipp, Mangan 9 points each, Ebert, Begle, Sanford 4 points each, Eisenhauer 3 points, McDowell, Wetzel, Hall, Ruxer 2 points each

South Spencer: Schwoeppe, Cameron 5 points each, Head 4 points, Scarbrough 3 points, Burns, Risse, Young 2 points each 

Prep Wrestling

AT NORTH POSEY

Southridge 46, North Posey 26

Raiders had a great performance against 2019-2020 1A Team State Duals Champions and 2020-2021 1A Team State Runner-ups, with a 46-26 Victory, 46-26!
Varsity
106 - Cameron Fogle (SR) 10-2 over Kade Bender (NP)
113 - Gavin Wheeler (NP) 13-7 over Jayden Fogle (SR)
120 - Cole Wirthwein (SR) pin (2:13) over Braiden Fitts (NP)
126 - Xavier Horton (SR) pin (2:20) over Conner Simpson (NP)
132 - Cayden Andrews (SR) 8-3 over Camden Lupfer (NP)
138 - Tanner Kane (SR) 9-7 sv-1 over Nick Ackers (NP)
145 - Carson Niehaus (SR) pin (1:11) over Lincoln Schenk (NP)
152 - Landon Epley (NP) TF 16-1 over Anthony Laughlin (SR)
160 - Maddox Vernon (SR) pin (:43) over Lander Shelby (NP)
170 - Aidan Vernon (SR) win by forfeit
182 - Reid Schroeder (SR) pin (2:52) over Brady Reidford (NP)
195 - Wyatt Wilman(NP) pin (1:42) over Efrain Zarate, Jr. (SR)
220 - Sam Belt(NP) pin (3:57) over Eric Vanegas (SR)
285 - Tristan Gamann (NP) win by forfeit

JV/Exhibition: Other wins for the Raiders
Luke Wirthwein
Carter Anderson
Owen Hunefeld
Brody Kramer
Luke Meyer
Zeke Valenciano

FRESHMEN

AT JASPER

Jasper 44, Vincennes Lincoln 33

Prep Swimming

AT JASPER

BOYS/GIRLS

VARSITY

FINAL SCORES

Boys: Jasper 152, Southridge DNP

Girls: Jasper 115, Southridge 69

Jasper Girls winners: Megan Matheis (200 Free and 100 Breaststroke), Avery Henke (200 IM and 100 Fly), Giselle Bez (500 Free).

400 Free Relay — Avery Henke, Andi VanMeter, Claire Witte, Megan Matheis.

Southridge Girls winners: Adi Luker (50 Free and 100 Back), Ana Hewitt (1-meter Diving), Claire Hentrup (100 Free).

200 Medley Relay — Adi Luker, Jordan Biehl, Claire Hentrup, Ana Hewitt.

200 Free Relay — Adi Luker, Jordan Biehl, Claire Hentrup, Ana Hewitt.

Jasper Boys winners: Mason Thornburgh (200 Freestyle and 100 Back), Noah Wagner (200 IM), Jack Henke (50 Free), Bennett Schmitt (1-meter Diving), Connor Nolan (100 Fly), Grant Hawkins (100 Free), Abe Eckman (500 Free and 100 Breast).

200 Medley Relay — Grant Hawkins, Abe Eckman, Alex Ramirez, Luke Dawkins.

200 Free Relay — Luke Dawkins, Alex Ramirez, Mason Thornburgh, Jack Henke.

400 Free Relay — Grant Hawkins, Amos Buschkoetter, Mason Thornburgh, Jack Henke.

Amateur Bowling

AT EASTOWN RECREATION CENTER

Thursday Afternoon Ladies League

Strike Outs 4, Pin Action 0

Gutter Girls 3, Bowling Betty's 1

High Games and Series: Gerri Mroz 182, 499




More on DuboisCountyHerald.com