Contested races set; familiar names not on list

From local sources

May’s primary election will feature nine contested races in Dubois County, but two familiar names will not be on the ballot.

Shane Lindauer, a Jasper Republican who represents District 2 on the Dubois County Council, will move to another part of the county, precluding him from running for the seat he won in 2010.

Mark Brescher, an Ireland Democrat who represents District 1 on the Dubois County Council, has chosen not to seek re-election. Brescher has served on the council for 12 years. Before joining the council, he served as the county auditor for eight years.

“I just feel that’s long enough,” Brescher said. “Let’s get some fresh, new people in there.”
The filing deadline was Friday afternoon, and candidates had until Monday to withdraw. The candidates are:

Dubois County

Democratic
U.S. representative District 8: William Bryk and Tom Spangler

State senator District 47: Richard Young

State senator District 48: Larry Vollmer

County commissioner District 2: Elmer Brames

County council District 1: Craig Greulich

County council District 2: Mary “Becky” Beckman

County council District 3: Barbara Mathies and Nancy Wilson

County assessor: Gail Gramelspacher

County auditor: Kathy Hopf

County clerk: Cheryl Schnell

County prosecuting attorney: Anthony Quinn

County recorder: Rebecca Gates

County sheriff: Donny Lampert

Circuit court judge: Nathan Verkamp

Bainbridge Township trustee: Ken Buck

Bainbridge Township Advisory Board (three seats): Charles “Chill” Habig, David Hurst and David Spellmeyer

Cass Township trustee: James Meyer

Cass Township advisory board (three seats): Lee Bilderback, Lisa Mathews and Dennis Schaeffer

Ferdinand Township trustee: David Kemper

Ferdinand Township Advisory Board (three seats): Albert Dilger, Francis Egler and Michael Lindauer

Hall Township trustee: Allen Thewes

Hall Township advisory board (three seats): Kevin Knies, Fred Lampert and Jeff Betz
Jackson Township trustee: Sylvester Voegerl

Jackson Township advisory board (three seats): Nathan Brinkman, Dan Oeding and Gregory Welp

Jefferson Township trustee: Brian King

Jefferson Township Advisory Board (three seats): Charlene Atkins, Jack Doyle Dooley and Doris Schnell

Madison Township trustee: Jason “Jay” Terwiske

Madison Township advisory board (three seats): Pat Lichlyter and Alan Small

Marion Township trustee: Bradley Terwiske and Clarence Reckelhoff

Marion Township advisory board (three seats): Eugene Bachman, James Hasenour and Randy Lueken

Patoka Township advisory board (three seats): Larry Ferguson and Roland Terwiske

Birdseye Town Council (three seats): Kelly Wiseman, Kermitt Clyde Huff and Jerry Allstott

Birdseye clerk-treasurer: Brittany Schepers

Republican
U.S. representative District 8: Larry Bucshon and Andrew McNeil

State representative District 63: Mike Braun and Richard Moss

State representative District 74: Lloyd Arnold

State senator District 47: Harris Lloyd “Tad” Whitis and Erin Houchin

State senator District 48: Mark Messmer and Ted Metzger

County commissioner District 2: Doug Uebelhor

County council District 2: Adrian Engelberth

County council District 3: Charmian Klem

County council District 4: Jerry Hunefeld

County clerk: Bridgette Jarboe

County recorder: Gregory Abell

Circuit court judge: Kevin Crouse

Boone Township trustee: Mark Kieffner

Boone Township Advisory Board (three seats): Susan Weisman, Pamela Weisheit and Kimberly Hoffman

Columbia Township trustee: Larry Hall

Columbia Township Advisory Board (three seats): Donald Harrison, Melvin Leistner and James Leon Wineinger

Harbison Township trustee: Marvin Eisenhut

Harbison Township Advisory Board (three seats): Dalcus Fuhrman, Lorie Hubbs and Mary Lou Zehr

Madison Township trustee: Cathy (Kitty) Merkley

Madison Township Advisory Board (three seats): Glen Englert

Patoka Township trustee: Donald Astrike

Patoka Township Advisory Board (three seats): Jeffrey Bounds

Spencer County

Democratic
U.S. representative District 8: William Bryk, Tom Spangler

State senator District 48: Larry Vollmer

County council District 1: Steve Winsett

County council District 4: Todd Ruxer

County coroner: Darren Ewing

County prosecutor: Dan Wilkinson

County sheriff: Kellene “Kelli” Reinke and Christopher King

Carter Township Advisory Board (three seats): Frederick Weber and Peggy Lovell

Carter Township trustee: Keith Kleiser

Republican
U.S. representative District 8: Larry Bucshon and Andrew McNeil

State representative District 74: Lloyd Arnold

State representative District 75: Ron Bacon

State senator District 48: Mark Messmer and Ted Metzger

County commissioner District 1: Jim Seiler

County council District 1: Joseph Conley Guinto

County council District 2: Blake Bunner

County council District 3: Jack Kroeger

County council District 4: Matthew Knepper

County coroner: Robert Fuller

County prosecutor: Kelly (Dunsworth) Corne

County sheriff: Marvin Heilman, James “Jim” McDurmon, Jeff Meredith and Jim Taggart

Clay Township trustee: Debra Kroeger

Clay Township Advisory Board (three seats): Michael Roos, Cindy Winchell and Gary Schroeder




More on DuboisCountyHerald.com